Detaylı Rapor
English

Batı Akdeniz ihracatı 500 milyon doları aştı


Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihracatının 20 Nisan 2017 tarihi itibariyle 500 milyon doları aşması nedeniyle Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı başkanlığında BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özel ve Erdoğan Ekinci'nin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, basın toplantısında Antalya, Burdur ve Isparta'dan gerçekleşen ihracatın 20 Nisan 2017 tarihi itibariyle 500 milyon doları aştığını açıkladı. Bölge ihracatının geçen yıla oranla yüzde 23 oranında arttığını da kaydeden BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, toplantıda basın mensuplarının sektör ile ilgili sorularını da yanıtladı.

BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Bölge ihracatımız 20 Nisan tarihi itibariyle 500 milyon doları aştı. Bu süreçte yüzde 23,72 artış ve 153 milyon dolar ile en fazla ihracatı yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirdi. Maden ihracatımızda yüzde 32 artış ile 123 milyon dolara ulaştı. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke, yüzde 40 oranında artış ve 64 milyon dolarla Çin. Çin'i; 33 milyon dolar ile Romanya, 31 milyon dolar ile Almanya, 24 milyon dolar ile Beyaz Rusya ve 23 milyon dolarla Kazakistan takip ediyor” dedi.

Açıklamasında en fazla ihracat gerçekleştirilen 5 ülke arasında Rusya'nın olmadığına dikkat çeken BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Son yıllarda dünyada, özellikle bulunduğumuz coğrafyada ticaret yapmak zorlaştı. Bu ortamda ülke ve bölge ihracatımızın artmış olması büyük bir başarı. Rusya'nın uyguladığı kısıtlamaların mayısta kaldırılabileceği yönündeki açıklamalar bizleri heyecanlandırıyor. Mayıs içinde bu durum gerçekleşirse bölge ihracatına büyük katkısı olur. "B" planımız olmasına rağmen Rusya pazarını kaybetmek istemeyiz” diye konuştu.

Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatına da değinen BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Geçen yıl ülkemizden yaklaşık 2 milyar dolar yaş meyve sebze ürünü ihraç edildi. Şuan bu rakam 603 milyon dolar. En fazla ihraç edilen ürün ise yüzde 42 artış ve 152 milyon dolar ile domates. Domatesi narenciye ürünleri takip ediyor” dedi. Bir basın mensubunun Rusya'nın narenciye ürünlerine yüzde 5 gümrük vergisi uygulayacağını hatırlatması üzerine BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Topluluğu'nun almış olduğu bir karar. Sadece bize özgü değil. Tüm ülkeleri kapsıyor. Bu nedenle olumsuz bir durum yaşanmaz” yanıtını verdi.

BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, ülkemizin yaş meyve sebze ihracatının daha da artması için Çin'e kiraz, Uzakdoğu'ya narenciye, Ortadoğu bölgesine de yaş meyve sebze ihracatına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.162.165.158
Get : CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/)
0,3477